“Güneş Günü 2000” etkinlikleri – 2000

Nisan 12, 2000 tmzadmin 0 Comments

yılı Güneş Günü etkinlikleri ilk kez iki ilimizde ayrı ayrı yapılmıştır. Etkinliklerin ilki Mersin’de 21 Haziran 2000 günü, Uluslar arası Güneş Enerjisi Topluluğu-Türkiye Bölümü (UGET-TB)’nin önderliğinde Makine Mühendisleri Odası Mersin Şubesi’nce düzenlenmiştir. Bu etkinlik Mersin Tic. Ve San. Odası, İstek Güneş Isı Asan. Ve Tiz. A.Ş., Mertay Mersin Teknoloji Araştırma Yatırım San. ve Tic. A.Ş.,İzocam Tic. A.Ş., Camtaş Düzcam Pazarlama A.Ş. ve TEMEV’ce desteklenmiştir. Mersin Ticaret Odası salonunda yapılan etkinlikte önce bilgilendirici oturum yer almıştır. Oturumu Prof. Dr. Yusuf Zeren yönetmiştir. Oturuma konuşmacı olarak TEMEV üyelerinden Prof. Dr. Demir İnan, Prof. Dr. Ahmet Ecevit, Doç. Dr. Çetin Göksu ve İzmir İleri Teknoloji Enstitüsü’nden de Prof. Dr. Gürbüz Atagündüz katılmışlardır. Konuşmacılar, güneş enerjisinin çeşitli uygulamaları ile ilgili bilgiler vermişler ve salonu dolduran kalabalık dinleyici topluluğunca ilgiyle izlenmişlerdir. Bu oturumdan sonra “Güneş enerjisi Sistemlerinin Üretim ve Uygulamalarında Karşılaşılan Sorunlar” konulu bir açık oturum yapılmıştır. Bu oturuma Mustafa Derecik (TSE), Akın Atilla (Mersin Büyükşehir Belediyesi), İbrahim Değer (Mertay A.Ş.), Rıza Durdu (İstek A.Ş.), Ergün Balcı (İzocam A.Ş.), Harun U. Ekmen (Camtaş A.Ş.) katılmışlardır. Oturumu, Makine Müh. Odası .Mersin Şube Başkanı Yusuf Öztunç yönetmiştir. Oturumun sonunda, Mersin San. Odası’nda bir kokteyl verilmiştir. Kokteyl salonunda TEMEV’in posterleri sergilenmiş ve ilgiyle izlenmiştir.

Konya ilinde yapılan Güneş Günü etkinlikleri 23 Haziran 2000günü gerçekleşmiştir. Dağsan A.Ş.’nin öncülüğünde , UGET-TB ve TEMEV’in desteklediği etkinlik Valilik ve Belediye ile Selçuk Üniversitesinin katılımıyla BERA Otelde düzenlenmiştir. Açılış oturumunda, Güneş Günü dolayısıyla öğrencilere yönelik olarak açılan “Güneş Enerjisi” konulu yarışmalarda (şiir, resim ve kompozisyon) 1., 2., 3. lere TEMEV armağan paketi ve berat vermiştir. Yine Güneş Günü dolayısıyla yapılan kent içi koşusunda dereceye girenlere TEMEV, armağan paketi ve TEMEV t-şörtü vermiştir. Açılış oturumu daha sonra açılış konuşmaları ile sürmüştür. Öğleden sonra etkinlik, “Çatılarda Güneş Enerjisi Sistemlerinin Kirliliği ve Çözüm Önerileri” konulu açık oturumla sürmüştür. Oturuma TEMEV’den Prof. Dr. Demir İnan, EİE Gn. Md.’den Yusuf Korucu, Kaldera& Dağsan’dan H. Hüseyin Dağ, Konya Çevre İl Müdürü Mehmet Bilgiç, Selçuk Üniversitesi Müh. Fakültesinden Doç. Dr. Şefik Bilir ve Çevre Bakanlığından bir temsilci katılmışlardır. Oturumdaki tartışmalar ilgiyle izlenmiş ve oturum sonunda bir sonuç bildirgesi hazırlanarak basına dağıtılmıştır. Oturumlar sırasında TEMEV posterleri sergilenmiştir. Ayrıca otel önünde güneş toplaçları ve ek donanımlar sergilenmiştir.

Her iki ilde yapılan etkinlikler, yerel basın yayın organlarının ilgisini çekmiş ve konuyla ilgili çeşitli yayınlar yapılmıştır.

Leave a Reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir