“Köyde Yeşil Ekonomi” Projesi Çankırı / Eldivan

Haziran 23, 2016 tmzadmin 0 Comments

Temiz Enerji Vakfı (TEMEV), Eldivan Kaymakamlığı, Eldivan Belediyesi ve Güneş Enerjisi Derneği (GÜNDER) birlikteliği ile hazırlanan “Köyde Yeşil Ekonomi Projesi” Coca Cola finansörlüğünde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından desteklenmeye layık görülmüştür.

1Tüm dünyada açılan proje çağırısına, Türkiye’den kendi kategorisinde desteklenmeye hak kazanan 2 projeden biri olan “Köyde Yeşil Ekonomi Projesi” toplumda kadınların güçlendirilmesi ana temasını taşımaktadır.

Proje kapsamında Eldivan’da yaşayan kadınlardan oluşturulacak kadın kooperatifi aracılığı ile kadınların, güneş enerjisi  kullanılarak ürettiği kuru meyve ve sebzeler, reçeller, marmelatlar, salçalar, ayrıca yöreye özgü tarhana, erişte, turşu, sirke vb ürünler proje kapsamında yaratılacak bir marka ile yine çoğunu kadınların yapacağı (öreceği, dikeceği) ambalajlarla Ankara’daki zincir marketlere pazarlanacaktır.

Ayrıca proje kapsamında üretilen ürünler Eldivan’da oluşturulacak bir arastada da yine kadınlar tarafından satışa sunulacaktır. İçerisinde kadınların pişirdiği yemeklerin servis edildiği lokantaların da yer alacağı arastanın enerji  ihtiyacı, güneş enerjisinden karşılanacaktır.

Proje kapsamında yerli tohum kullanımının yaygınlaştırılması da amaçlanmaktadır. Yöre halkının işbirliği ile yerli tohumlar toplanarak, oluşturulacak serada fide üretilecek ve tohumluk üretilmesi için aralarında kadınların da olduğu çiftçilerle işbirliği yapılacaktır.

Yörede aktif olarak çalışan, aralarında kadınların da bulunduğu çiftçilere tohum, gübre, iyi tarım uygulamaları konularında eğitimler verilerek yörede bilinç seviyesi artırılacaktır. Bu aktiviteler yöre halkının geniş katılımı ile tamamlanmıştır.

Bütün bunların yanı sıra üretim sırasında oluşan atık sudan gri su olarak geri kazanım sağlanacak, sebze-meyve atıklarından kompost gübre yapımı için girişimde bulunulacaktır.

Proje bu şekilde yürürken projenin tanıtımı ulusal ve uluslar arası boyutta gerçekleştirilecek, çeşitli kongre, konferans vb etkinliklerde proje ve Eldivan tanıtılacak, proje yarışmalarına katılım sağlanacaktır. Ayrıca proje kapsamında yapılacak festivale UNDP yetkilileri, TBMM Tarım Komisyonu Başkanı ve üyeleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı yetkilileri, TÜBİTAK, Kalkınma Bankası, İller Bankası yetkilileri, Çankırı Valisi ve yetkililer, Temiz Enerji Vakfı, Güneş Enerjisi Derneği başta olmak üzere enerji ve çevre konularında çalışan STK’ların yönetici ve üyeleri ile proje sponsorları davet edilecektir. Festival ile ürünler ve Eldivan’ın güzellikleri katılımcılara tanıtılacak ve Beypazarı ve Nallıhan modelinin Eldivan’da da oluşturulmasına katkı sağlanmış olacaktır.

KÖYDE YEŞİL EKONOMİ SUNU

Leave a Reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir