Temiz Enerji Vakfı’nın 27. Kuruluş Yıl Dönümü Basın Bülteni

Aralık 26, 2021 temev 0 Comments

TEMİZ ENERJİ VAKFI 

Yukarı Bahçelievler Mahallesi 59. Sokak

No: 15/1 Çankaya 06490 Ankara

Tel: 0312 234 42 95    

temev@temev.org.tr    

www.temev.org.tr

Basın Bülteni

26 Aralık 2021

TEMİZ ENERJİ VAKFI 27 YAŞINDA
TEMİZ ENERJİ GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN!

1993-1994 yıllarında, Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü’nde Yeni ve Temiz Enerjiler konularında çalışanların oluşturduğu projelerden biri olan “Tükenmez Enerji Adası“nı gerçekleştirmek üzere yurtiçi ve yurtdışında çeşitli girişimler yapılıyor ve ilişkiler kuruluyordu.

TÜBİTAK Başkanı merhum Prof. Dr. Tosun Terzioğlu ve merhum Prof. Dr. Demir İnan’ın, bu konularda kurumlaşmanın gereği üzerinde vardıkları görüş birliği sonucunda kurulacak kurum, TÜBİTAK’a bağlı bir enstitü ya da bir vakıf olacaktı. Kurulacak bir vakfın bağımsız olacağı göz önünde bulundurularak kuruluş işlemleri başlatıldı. Böylece Temiz Enerji Vakfı 26 Aralık 1994 tarihinde Ankara’da kuruldu. 

Temiz Enerji Vakfı (TEMEV), dünyada yürütülen temiz ve tükenmez enerji konusunda yapılan çalışmalardan geri kalmamak, temiz enerji gündeminin içinde olmak ve temiz ve tükenmez enerji kaynakları açısından zengin bir coğrafyada bulunan ülkemizin, bu konudaki AR-GE çalışmalarında dünya çapında bir merkez, uygulama alanlarında ise bir vitrin olma ülküsü ile çıktığı yolda birçok ulusal çalışma ve projeye imza attı.

Vakfımız, 20 yıl başkanlık görevini yürüten Prof. Dr. Demir İnan önderliğinde; temiz ve tükenmez enerjilerin yaygın, etkin ve verimli kullanımını sağlamak üzere, araştırma-geliştirme, uygulama, eğitim, bilgilendirme ve tanıtım ile bilgi-belge derleme çalışmalarını yürüttü.

TEMEV’in kurulduğu günlerde “temiz enerji” ifadesi herkes için çok anlamlı olmamakla birlikte sadece bir yenilik veya değişiklik idi. Yurtdışında temiz yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği teknolojileri geliştirilirken, Türkiye bunları sadece yazılı yayınlardan izleyebiliyor,  bazı eğitim ve tanıtım projelerini kapsamlı bir şekilde yürütüyordu.  Bugün dünya ve dolayısıyla Türkiye, “temiz enerji” ye çok daha farklı bir yerden bakıyor. İklim değişikliği, temiz enerji dönüşümünü dünyanın en önemli ekonomik ve sosyal önceliği haline getirdi.

Bugün ülkemizde daha fazla temiz enerji kullanmaya ihtiyacımız var. Temiz enerji teknolojilerini geliştirerek yerli kaynaklarımızı yerli emek ile değerlendirmek zorundayız. Enerji verimliliği potansiyelimizi yeni bir kaynak olarak fosil yakıtların yerine koymak durumundayız. 

Temiz enerji geleceğimiz, refahımız ve sağlığımız için mutlaka gerekli. Bunun farkında olmak ve gelecek nesiller için korumak, bireyler olarak bizim elimizde…

Saygılarımızla,

Metin ATAMER

Yönetim Kurulu Başkanı

Leave a Reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir