“Türkiye’de Sürdürülebilir Enerji Eğitimi” konulu UNDP/GEF projesi – 1999

Nisan 12, 1999 tmzadmin 0 Comments

TEMEV, Habitat ve Gündem 21 derneği ile ortak olarak “Türkiye’de Sürdürülebilir Enerji Eğitimi” konulu UNDP/GEF projesi yürütmüştür. Proje Eylül 1998’de başlamış ve Ekim 1999’da bitmiştir. Proje çerçevesinde Türkiye’nin yedi değişik bölgesinde seçilen illerde bilgilendirme toplantıları yapılmıştır. Bilgilendirme toplantısı yapılan iller şunlardır: Çanakkale, Afyon, Antalya, Şanlıurfa, Zonguldak, Çorum, Van.

1998 yılı Eylül ayında başlanan ve bir yılı aşkın sürede tamamlanan proje, birçok yönden faydalı olmuştur. Bu yararlar şöyle özetlenebilir.

* Türkiye’nin yedi ayrı coğrafya bölgesinde proje konusu kapsamında eğitim etkinlikleri başarı ile yapılmıştır.
* TEMEV’in uzman kişilere hazırlattığı ve temiz enerji konularını içeren on adet kitapçık bastırılmıştır. Bu kitapçıklar özellikle halkı ve gençleri bu konularda bilgilendirmeye özen gösterilecek şekilde ve içerikte hazırlanmış ve Türkçe kaynak olarak önemli bir boşluğu doldurmuştur. Vakfımıza bu kitaplardan elde etmek için yapılan başvurular, bu etkinliğin ne denli yararlı olduğunun bir göstergesi olmuştur.
* TEMEV’in hazırlattığı ve eğitim etkinliklerinde kullanılan onbir adet pano da, temiz ve tükenmez enerjiler konusunda sanırız dünyada ilk kez uygulanan bir eğitim malzemesi olmuştur. Bu panolar çok sayıda bastırılarak okullara verilmesi de Vakfımızın çalışmaları arasında bulunmaktadır.
*Proje kapsamında dört ayrı bölge ilinde birer kalıcı uygulama TEMEV’ce yaptırılmıştır. Bu uygulamaların üçü güneş gözeleri ve biride biyogaz uygulamasıdır. Bu uygulamalardan, özellikle güneş gözeleri ile ilgili olanları, yurdumuzda ilk kez gerçekleştirilen uygulamalardır ve halkın görebileceği bu alanlarda gerçekleştirilen bu uygulamalar, halkımızın güneş gözelerini tanımasında, güneş enerjisi uygulamalarında bilgilendirilmesinde önemli bir adım olmuştur.
* Birbirinden çok farklı alanlarda çalışan iki sivil toplum kuruluşu, bu projede ortak olarak çalışmışlar ve bu projeyi tamamlamada gayret göstermişlerdir.

Leave a Reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir