Yerelden Ulusala İklim Ağı Projesi Gaziantep Bölge Eğitimi The Green Park Hotel’de gerçekleştirildi

Şubat 23, 2022 temev 0 Comments

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Türkiye’de Sivil Toplumun Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında Temiz Enerji Vakfı liderliğinde ve Küresel Denge Derneği ortaklığında yürüttüğümüz Yerelden Ulusala İklim Ağı projesinin 10. eğitim faaliyeti olan Gaziantep Bölge Eğitimini tamamladık.

8-9 Şubat 2022 tarihlerinde, The Greenpark Hotel’de gerçekleştirdiğimiz etkinliklik, TEMEV Yönetim Kurulu Başkanı Metin Atamer’in açılış konuşmasıyla başladı. Proje Koordinatörümüz Serkan Aktaş’ın Yerelden Ulusala İklim Ağı projesini tanıtımının ardından, eğitim faaliyetlerine geçildi.

Eğitimin ilk gününde Küresel Denge Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nuran Talu, Prof. Dr. Doğanay Tolunay ve Prof. Dr. Zeynep Zaimoğlu konuşmacı oldu. İlk olarak Talu, “Paris Anlaşması ve İklim Krizi” başlığını ele aldı. Ardından Prof. Dr. Doğanay Tolunay, “İklim Değişikliği: Dünyada ve Türkiye’de Durum” sunumunu gerçekleştirdi. İlk günün son konuşmacısı olan Prof Dr. Zeynep Zaimoğlu, “İklim Değişikliği ve Tarım” konusunu ele aldı. 

Etkinliğe Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey Belediyesi, Karkamış Belediyesi, Van Büyükşehir Belediyesi, Adana Kent Konseyi, Gaziantep Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden temsilciler katıldı. Ayrıca Engelliyim Engel Tanımam Derneği, Uçarlı Gençlik Derneği, TÜGVA ve Gaziantep Sanayi Odası’ndan katılımcılar yer aldı.

Eğitimin ikinci günü, katılımcıların bölgeye ilişkin sorunlarını paylaşmaları ve çözüm önerileri aramaları için ayrıldı. Dr. Gülşen Kum’un moderatörlüğünde “İklim Değişikliği ile Mücadelede Karşılaştırmalı Bölgesel Sorunlar” çalıştayı düzenlendi. 9 Şubat 2022 günü yarım gün süren çalıştayın ardından, kapanış konuşması ile etkinlik sonlandırıldı. 

Leave a Reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir